Zaznacz stronę

Materac jest jednym z najważniejszych elementów w sypialni, od niego w dużej mierze zależy to, czy się wyśpimy, czy wręcz odwrotnie. Powinien on stanowić doskonałe podparcie dla ciała w pozycji leżącej. Dobrze dopasowany będzie zapewniał komfort, bezpieczny sen i zdrowie. Niestety wiele osób nie zwraca uwagi na jakość materaca, przez to jakość snu może być znacznie obniżona. Jaki wybrać materac, aby nie żałować?

Na co zwrócić uwagę wybierając materac?
Najważniejsze jest to, żeby materac był dopasowany do indywidualnych potrzeb, w końcu każdy z nas sypia w innej pozycji. Kluczowym zadaniem, który powinien spełniać jest podparcie kręgosłupa, więc koniecznie musi być dostosowany do wzrostu i wagi ciała. Nie jest prawdą, że materac musi być jak najtwardszy. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że waga człowieka to wyznacznik nośności, dlatego jeśli zdecydujemy się na zakup materaca sprężynowego, który będzie zbyt twardy możemy tego bardzo szybko pożałować. Dobre materace do łóżka nie powinny być ani za twarde, ani zbyt miękkie, po prostu muszą być dostosowane do naturalnych krzywizn kręgosłupa.

Idealnie dopasowany do ciała i pozycji przyjmowanych podczas snu

Czym zatem kierować się podczas jego wyboru? Po pierwsze musi być co najmniej 20 cm dłuższy od osoby, która będzie go użytkować. Po drugie trzeba go dopasować do swojej wagi,  bardziej miękki sprawdzą się w przypadku osób o niskiej wadze, twardsze są przeznaczone dla osób, które ważą nieco więcej. Nie sugerujmy się sztywno rozgraniczeniami odnośnie twardości na podstawie wzrostu. Kupując materac należy wziąć pod uwagę budowę ciała, dzięki temu bez względu na pozycję kręgosłup będzie przybierał naturalne krzywizny. Oczywiście należy mieć na uwadze także to, w jakie pozycje zazwyczaj przyjmujemy w czasie snu. Gdy najczęściej śpimy na boku, wówczas dobrze będzie wybrać materac elastyczny dopasowujący się do kształtu ciała, który pozwoli wystającym częściom ciała się zagłębić. Osoby, które w nocy często zmieniają pozycję, powinny zdecydować się na zakup materaca aktywnie dopasowujące się do zmian. Bardzo dobrze sprawdzają się na przykład materace holding, to dobra, renomowana firma, która oferuje nowoczesne rozwiązana.