Zaznacz stronę

Wybór materaca do łóżka wcale nie jest taką prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Trzeba rozważyć wiele czynników, inaczej może okazać się, że szybko pożałujemy swojej decyzji, bo nie będziemy dobrze sypiać. Co mieć na uwadze kupując materac?

Czemu materac jest tak ważny?
Większość z nas przesypia około 8 godzin w ciągu doby, w łóżku spędzamy średnio 1/3 swojego życia. W trakcie snu organizm się regeneruje, nerwy się uspokajają, a mięśnie się rozluźniają. To podstawowy sposób na to, aby móc zachować zdrowie, odpocząć i zregenerować siły po ciężki dni. Bez snu człowiek nie może normalnie funkcjonować. To, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego materaca. Odpowiedni model zapewnia podparcie dla kręgosłupa, dzięki temu możemy naprawdę wypocząć. Choć wiele osób traktuje materac, jak element aranżacji wnętrza, tak naprawdę ma on dużo większe znaczenie, bo decyduje nierzadko o naszym zdrowiu i samopoczuciu. Wybór materaca nie może być zatem wyłącznie kwestią przypadku, aczkolwiek przemyślaną decyzją. Do wyboru mamy materace sprężynowe, materace lateksowe, ortopedyczne, w sklepach dostępne są także specjalne materace rehabilitacyjne. Obecnie wybór jest bardzo duży, dlatego bez większych problemów każdy powinien znaleźć model odpowiedni dla siebie.

Czym się kierować kupując materac?
Zasada wydaje się prosta, należy dopasować twardość i rodzaj materaca do swojej wagi ciała oraz pozycji, w jakiej zazwyczaj sypiamy. Musi być dobrany do indywidualnych potrzeb, inaczej będzie niewygodny i sen na pewno nie będzie komfortowy. W sypialni powinien panować przyjazny mikroklimat, co zapewniają materace holding, one są wykonane z przewiewnych, antybakteryjnych materiałów, które przepuszczają powietrze, dobrze odprowadzają wilgoć, a to gwarantuje zdrowy sen. Wybierajmy materace od renomowanych producentów, bo to naprawdę się opłaca, choć jest to spora inwestycja.