Zaznacz stronę

Śpimy średnio 8 godzin w ciągu doby, co oznacza, że 1,3 swojego życia spędzamy w łóżku. To, dlatego warto zadbać o to, aby sen był komfortowy i sprzyjał naszemu zdrowiu. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę? Czemu odpowiednio dobrany materac ma tak duże znaczenie?

Czym jest higiena snu?
Higiena snu to szereg zasad oraz czynności, które mają na celu znaczną poprawę jego jakości. Oczywiście nie wszystkie z nich są jednakowo ważne, aczkolwiek warto przestrzegać większości z nich, dzięki temu będziemy pełni energii i zdrowi. Istotne jest to, aby zrozumieć, że zachowanie dobrej jakości snu ma wpływ na całe nasze życie. Szczególne istotne będą czynnością mające na celu regulację snu. Sprzyja temu przede wszystkim aktywność fizyczna, unikanie drzemek oraz ograniczenie czasu spędzanego w łóżku. Dzięki temu wzmocnimy swój proces homeostatyczny, czyli biologiczną potrzebę snu. Starajmy się wstawać o poranku dokładnie o tej samej godzinie, być może na początku będziemy potrzebować budzika, jednak po kilku tygodniach, powinniśmy budzić się sami. Zachowując regularny tryb życia, z pewnością jakość snu znacząco się poprawi. Samodyscyplina wzmocni rytm okołodobowy, dzięki temu potrzeba udania się spać o właściwej porze bez wątpienia się pojawi.

Odpowiedni materac to podstawa
Dobre nawyki dotyczące snu to jedno, ale trzeba zwrócić też uwagę na to, na czym śpimy. Większość z nas nie przywiązuje niestety do tego uwagi, a to duży błąd. Spanie na kanapie, narożniku czy wersalce nie jest najlepszym rozwiązaniem. Lepiej kupić materac do łóżka i to nie byle jaki. Decydując się na materac, wybierajmy taki, który będzie stanowił dobre podparcie dla naszego ciała i kręgosłupa. Materace piankowe sprawdzą się dla osób o niższej wadze, które sypiają same, w przypadku grubszych osób lepiej sprawdzą się modele zaopatrzone w sprężyny. Ważne jest też to, gdzie zrobimy zakupy. Decydujmy się na zakupy u cenionych producentów, na przykład materace holding bardzo dobrze się sprawdza. Ta firma sprzedaje materace wytrzymałe, antybakteryjne, które są wykonane z przewiewnych, solidnych materiałów. Dobry materac powinien odprowadzać wilgoć i zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza.