Zaznacz stronę

Obecnie bardzo dużo osób cierpi z powodu problemów ze snem, co bardzo negatywnie wpływa na zdrowie. Niewyspany człowiek jest niezadowolony, ma zły humor, może mieć problem z koncentracją, zapamiętywaniem, jest mnie wydajny w pracy i mniej cierpliwy. Jak temu zapobiec? Jak spać, aby móc naprawdę się wyspać?

Zadbaj o higienę snu
Czym jest higiena snu i jak o nią zadbać? To szereg czynności, które mają na celu regulację snu oraz poprawę jego jakości. Warto zacząć od przeanalizowania swoich nawyków. Jeżeli w ciągu dnia ucinamy sobie małe drzemki, mamy mało ruchu przez siedzącą pracę, śpimy zbyt mało przez wymagającą pracę czy obowiązki rodzinne, wówczas czas, aby to zmienić. Wiele osób się nie wysypia, myśląc, że można się wyspać na zapas na przykład w weekend. Niestety nie jest to możliwe, dlatego przez cały następny tydzień będziemy chodzić nieprzytomni, mimo, że cały weekend spędziliśmy w łóżku. Higiena snu to w dużej mierze po prostu samodyscyplina w zakresie chodzenia spać i wstawania o określonych godzinach. Nie można spędzać zbyt dużo czasu w łóżku, nie warto zarywać nocek. Należy unikać również kofeiny, papierosów oraz alkoholu, przed snem nie można się też przesadnie najadać, gdyż organizm całą energię spożytkuje na trawienie, zamiast na odpoczynek i regenerację.

Materac dopasowany do indywidualnych potrzeb
Higiena snu to nie tylko regularne pory chodzenia spać i wstawania, bo również ważne są też takie kwestie, jak aktywność fizyczna, czy chociażby odpowiednio dobrany materac do łóżka. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważną kwestią on jest. Musi być dopasowany do wagi ciała oraz pozycji, w jakiej przeważnie śpimy. Dobrze będzie w tej kwestii Doradzić się fachowca, wybierając się do sklepu z materacami, na pewno uzyskamy dużo informacji i sprzedawca będzie nam w stanie doradzić. W tym wypadku warto stawiać na nowoczesne rozwiązania, dzięki temu zyskamy pewność, że materac poprawi jakość naszego snu. Dobrze sprawdzą się na przykład materace holding, to renomowana firma, która wykonuje swoje produkty z materiałów najwyższej jakości. Takie materace są wygodne, ale co ważniejsze dobrze odprowadzają wilgoć i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Obecnie możliwości jest wiele, dlatego można wybierać spośród naprawdę różnych rozwiązań. Dostępne są na przykład materace piankowe, sprężynowe, materace lateksowe, ale też rehabilitacyjne przeznaczone dla osób, które są po urazach czy chorują.