Zaznacz stronę

Sypialnia dla każdego z nas stanowi bezpieczną przystań, w której to choć na chwilę możemy zostawić za drzwiami problemy i odpocząć. Jednak, aby było to możliwe, to musimy zadbać o kilka najważniejszych aspektów. Pierwszym z nich jest zdrowy sen, za który odpowiada właściwe skomponowane łóżko.

Czym jest zdrowy sen?

Zdrowy sen to nic innego, jak budzenie się każdego poranka wypoczętym i pełnym energii. Dzięki temu możemy prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia, a liczne procesy oraz reakcje zachodzące w naszym organizmie przebiegają bez żadnych zaburzeń. Wiąże się to z:

  • poprawą zdolności poznawczych,
  • usprawnieniem metabolizmu,
  • zwiększeniem odporności.

Jak dbać o zdrowy sen?

O zdrowy sen można dbać na wiele sposobów – bardziej lub mniej znanych. Opisuje je higiena snu, która stanowi zbiór zasad i norm, pozwalających na zwiększenie jakości i długości naszego snu. Można to zrobić poprzez:

  • spożywanie lekkostrawnej kolacji,
  • zwiększenie poziomu aktywności fizycznej,
  • odkładanie urządzeń elektronicznychna godzinę przed snem.

Jednak za najważniejszą zasadę higieny snu uważa się odpowiednio skomponowane łóżko. Powinno się ono składać z trzech podstawowych elementów. Jakich?

Po pierwsze – poduszka

Poduszka do spania to ważny element wyposażenia każdego łóżka. Odpowiada ona przede wszystkim za wsparcie górnych partii ciała, do których zaliczają się barki, głowa oraz kręgosłup w odcinku szyjnym. Na jej wybór wpływa głównie twardość, rozmiar oraz rodzaj wypełnienia.

Po drugie – kołdra

Wielu z nas nie wyobraża sobie spokojnego wypoczynku bez kołdry. To właśnie ona odpowiada za właściwy komfort termiczny, gdyż zapobiega przegrzewaniu się organizmu w upalne dni i wychładzaniu w zimne. Wybiera się ją z uwagi na trzy podstawowe kryteria – rozmiar, gramatura oraz rodzaj wypełnienia.

Po trzecie – materac

Materac do spania to produkt, który jest w stanie idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Dzięki temu wspiera kręgosłup oraz sylwetkę. Jednocześnie odpowiada za komfortowy i zdrowy wypoczynek. Przy jego zakupie należy uwzględnić przede wszystkim budowę wybranego modelu oraz jego właściwości.

Akcesoria sypialniane są nieodłączną częścią każdego łóżka, gdyż wspomagają zdrowy i spokojny sen. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o komfort snu, a można to zrobić poprzez postawienie na poduszkę, kołdrę i materac.