Zaznacz stronę

Sen to stan czynnościowy ośrodkowego układ nerwowego, który pojawia się cyklicznie i objawia się poprzez zniesienie świadomości i bezruch. Jego długość zależy przede wszystkim od wieku oraz indywidualnego zapotrzebowania. Szacuje się, że dorosły mężczyzna powinien przesypiać około ośmiu godzin na dobę. A dlaczego?

Dlaczego każdy mężczyzna powinien się zdrowo wyspać?

Zdrowy sen można rozpoznać po tym, że rano budzimy się wypoczęci, pełni sił i w dobrym humorze. Niestety, wielu z nas nie zdaje sobie sprawę z tego, dlaczego jest on tak ważny w życiu każdego mężczyzny. Jak się okazuje, odpowiada za właściwą regenerację ciała – zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym oraz umożliwia prawidłowy przebieg licznych reakcji w naszym organizmie. Oznacza to, że zdrowy sen wpływa korzystnie na:

  • zdolności poznawcze,
  • pamięć,
  • metabolizm,
  • odporność,
  • kondycję.

Jak sen wpływa na poziom testosteronu?

Testosteron to hormon androgenny, który jest odpowiedzialny za właściwe funkcjonowanie organizmu mężczyzny. Produkowany jest w jądrach i odpowiada między innymi za:

  • spermatogenezę,
  • płodność,
  • libido,
  • rozbudowę masy mięśniowej.

Poziom testosteronu w organizmie mężczyzny w dużej mierze zależy od prawidłowego wysypiania się. Szacuje się, że przesypianie mniej niż 6 godzin na dobę może obniżyć ten hormon nawet o 10-15%! A jak dbać o sen, aby tego uniknąć?

W jaki sposób mężczyzna może zadbać o sen?

W pierwszej kolejności warto ograniczyć spożycie kawy. Pomimo swoich wyjątkowych właściwości, spożywanie w godzinach wieczornych tego napoju może przyczynić się do nadmiernego pobudzenia. Oprócz tego warto zjeść lekkostrawną kolację, która nie będzie obciążać żołądka. Na sen wpływa także aktywność fizyczna, dlatego treningi siłowe lub cardio warto realizować w godzinach np. porannych czy też popołudniowych. Przyczyniają się one do rozbudzenia organizmu, przez co później ciężko nam zasnąć. Najważniejszą zasadą, która pomoże nam zadbać o sen, jest znalezienie idealnie dopasowanego do naszych potrzeb oraz preferencji materaca. Pozwalają one na prawidłowe ułożenie sylwetki w czasie snu oraz stabilizację kręgosłupa, przez co ciało może się zregenerować, a my rano budzimy się pełni energii na nowy dzień.

Zdrowy sen jest nieźle ważny dla każdego mężczyzny – w końcu pozwala na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Co więcej, ma ogromny wpływ na liczne procesy zachodzące wewnątrz, w tym właściwy poziom testosteronu.

Aby dowiedzieć się więcej na temat wyboru odpowiedniego modelu materaca, zajrzyj na stronę https://fantasyheart.pl/.