Zaznacz stronę

Komfortowe łóżko to podstawa zdrowego snu. Niestety, nie każdy z nas wie, jak je odpowiednio skomponować. Bierze się tutaj pod uwagę kilka ważnych elementów, które muszą być odpowiednio dopasowane do osobistych potrzeb i preferencji użytkownika. A więc, z czego składa się wygodne łóżko? Oto 5 kroków, które pomogą je skomponować!

Krok pierwszy – materac Fit.4.Sleep

Materac Fit.4.Sleep to wysokiej jakości produkt, który w korzystny sposób wpływa na zdrowy sen. Jest to możliwe dzięki jego unikalnej budowie oraz właściwościom wynikającym z wypełnienia. Należy tutaj zaznaczyć, że odpowiednio dopasowany do nas model umożliwia najlepsze wsparcie kręgosłupa oraz całej sylwetki. Ponadto dba o higieniczne warunki do wypoczywania. A dlaczego warto zwrócić swoją uwagę na modele Fit.4.Sleep? Jak się okazuje, wyróżniają się one dodatkowo:

 • właściwościami antyalergicznymi,
 • dwiema twardościami,
 • siedmioma strefami twardości,
 • optymalną wentylacją,
 • pokrowcem z możliwością ściągnięcia i wyprania w domowych warunkach.

Jak wybrać dobry materac Fit.4.Sleep?

Nie ma co ukrywać – nawet najlepszy materac nie jest w stanie prawidłowo pełnić swojej funkcji, jeśli nie jest właściwie dopasowany do użytkownika. Co to oznacza? Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i sklepach internetowych Senna Materace znajdziemy wiele różnych modeli, które niekoniecznie muszą nam odpowiadać. Aby to zweryfikować, najlepiej zastanowić się przed zakupem, czego szukamy. Do najważniejszych czynników zalicza się:

 • rodzaj wypełnienia, gdyż dostępne są modele piankowe oraz sprężynowe,
 • stopień twardości, którą określa się na podstawie wagi użytkownika oraz preferencji,
 • rozmiar, który najczęściej określa się na podstawie metrażu sypialni oraz tego, czy dany model ma być dla singla, czy dla pary.

Krok drugi – poduszka

Poduszka do spania jest wbrew pozorom jednym z ważniejszych akcesoriów sypialnianych. To właśnie dzięki niej możliwe jest prawidłowe wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym. A dlaczego wybór poduszki jest tak istotny? Jak się okazuje, użytkowanie modelu nie odpowiednio dopasowanego do nas może pogłębiać ułożenie głowy w nienaturalnej pozycji, co przekłada się na sztywnienie karku i barków. Oprócz tego brak odpowiedniego podparcia dla głowy może być przyczyną występowania świszczącego oddechu, chrapania czy nawet bezdechu!

Jak wybrać dobrą poduszkę?

Decydując się na dobrą poduszkę, należy w pierwszej kolejności uwzględnić rodzaj wypełnienia. Obecnie na rynku znajdziemy modele naturalne, syntetyczne oraz piankowe, a każde z nich posiada inne cechy. Oprócz tego liczy się tutaj:

 • stopień twardości,
 • wysokość,
 • kształt.

Warto zwrócić szczególną uwagę na poduszki dostępne na https://hilding.pl/, gdyż wyróżniają się one nie tylko wysoką jakością, ale także unikalnymi właściwościami korzystnie wpływającymi na nasz sen.

Krok trzeci – kołdra

Tutaj należy wiedzieć o jednej kwestii – jak w przypadku każdego produktu do sypialni, nie ma modeli uniwersalnych. Zasada ta dotyczy także kołdry. Jej funkcja nie jest co prawda aż tak skomplikowana, gdyż odpowiada głównie za właściwy komfort termiczny w czasie wypoczynku. Oznacza to, że zapobiega przegrzaniu się organizmu latem oraz wychłodzeniu zimą. Dodatkowo gwarantuje przyjemne wrażenie otulenia.

Jak wybrać dobrą kołdrę?

A jak wybrać dobrą kołdrę? Za najważniejszy czynnik uznaje się rodzaj wypełnienia, który może być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Kwestia ta wpływa na właściwości termoizolacyjne produktu. Nie można także zapomnieć o tym, aby uwzględnić gramaturę, czyli masę wypełnienia wyrażoną w gramach na metr kwadratowy. Zaleca się, aby zimą wybierać grubsze kołdry, np. o gramaturze 1000-1800. Na lato natomiast wybierajmy modele cieńsze. Ostatnią kwestią jest rozmiar. Szacuje się, że najlepsza kołdra to taka, która jest o ok. 20-40 cm szersza, niż materac. Wówczas jest w stanie właściwe okryć całego użytkownika.

Krok czwarty – stelaż

Stelaż to nic innego, niż konstrukcja wykonana z listewek. Umieszcza się ją w ramie łóżka, pod materacem, przez co na co dzień jest niewidoczna. A po co nam dobry stelaż? Przede wszystkim odpowiada on za:

 • ochronę materaca przed odkształceniami,
 • prawidłową wentylację wnętrza,
 • właściwe ułożenie ciała,
 • zwiększenie żywotności wkładu materaca.

Jak wybrać dobry stelaż?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że należy uwzględnić jakiekolwiek czynniki przy wyborze stelaża. Najczęściej sugerujemy się rozmiarem, który musi być dopasowany do ramy łóżka oraz materaca – kwestia ta jest oczywista. Podobnie jest z wyborem modelu, przy którym uwzględnia się możliwość regulacji. Jednak czy wiemy, że nie bez znaczenia jest tutaj także:

 • grubość materaca – im cieńszy model, tym większe znaczenie ma dobry stelaż,
 • rodzaj materaca – inne modele są zalecane dla materaca sprężynowego, a inne dla piankowego,
 • ilość oraz rodzaj materiału, z jakiego wykonano listewki – wpływa to na ich cechy.

Krok piąty – pościel i prześcieradło

Pościel i prześcieradło to materiały, które umieszcza się na poduszce, kołdrze oraz materacu. W ten sposób gwarantują higieniczne warunki do wypoczywania. Często również chroni ona przed zanieczyszczeniem wyżej wymienionych akcesoriów sypialnianych. Warto również zaznaczyć, że komplet pościeli oraz prześcieradeł to świetny prezent, np. w przypadku parapetówki. Pamiętajmy jednak, aby wcześniej uzgodnić to z osobą obdarowaną.

Jak wybrać dobrą pościel i prześcieradło?

W wielu sklepach znajdziemy pościel i prześcieradła, w tym w supermarketach. Jednak, co wziąć pod uwagę przy ich wyborze, aby zakupić wysokiej jakości produkt? W tym przypadku za najważniejsze kryteria uważa się:

 • rozmiar, który musi być zgodny z poduszką, kołdrą oraz materacem,
 • rodzaj materiału, który może wykazywać różne właściwości,
 • motyw, który powinien pasować do aranżacji sypialni.

Skomponowanie komfortowego łóżka nie musi być trudne, jeśli weźmiemy pod uwagę osobiste potrzeby i preferencje. Dzięki temu unikniemy pomyłek przy wyborze, a w sklepie internetowym będziemy wiedzieć, jakie opcje przy filtrowaniu zaznaczyć.