Zaznacz stronę

Każdy z nas ma w głowie inne wyobrażenie czarującej sypialni. Warto jednak wiedzieć, że istnieje kilka uniwersalnych zasad, dzięki którym jesteśmy w stanie stworzyć piękne, a zarazem funkcjonalne wnętrze. A co robić, gdy zamiast małej sypialni, mamy do zagospodarowania duży pokój? Oto kilka rad, jak wypełnić metraż i stworzyć komfortową sypialnię!

Jaki styl do sypialni będzie idealny?

Urządzanie sypialni i to niezależnie od jej metrażu, rozpoczynamy od wybrania stylu wnętrzarskiego. Najlepiej sprawdzą się tutaj takie, które emanują spokojem oraz równowagą, gdyż o wiele łatwiej się w nich odprężyć i zasnąć. A jaki styl warto uwzględnić?

Styl klasyczny

Nie ma nic bardziej ponadczasowego, niż styl klasyczny. Sprawdza się on u osób, które nie lubią zmian, więc jest modny przez wiele sezonów. Charakteryzuje się stonowanymi kolorami, spójnością, symetrią oraz dbałością o detale.

Styl skandynawski

Obecnie jedne z najpopularniejszych stylów, który łączy prostotę z przytulnością. Ogromne znaczenie mają tutaj drewno oraz naturalne tkaniny, takie jak bawełna czy len. Bazowym kolorem jest tu biel, a poprzez dodatki wprowadzamy inne barwy.

Styl nowoczesny

Charakteryzuje się przestrzennością, przejrzystością oraz prostotą. Nowoczesne sypialnie są zazwyczaj stworzone w funkcjonalny, ale pozbawiony zbędnych dekoracji sposób. Króluje tutaj minimalizm w połączeniu z geometrycznymi formami oraz stonowana kolorystyką.

Styl rustykalny

Idea tego stylu wprowadza życie w zgodzie z naturą, w wiejskim klimacie. Przebywając w takim wnętrzu, możemy odpocząć w przytulnym miejscu. Wprowadza jasne kolory, naturalne materiały oraz meble, które mogą być nadgryzione zębem czasu.

Jak zagospodarować dużą sypialnię? Podziel ją na strefy!

Mamy już styl, w jakim chcemy urządzić swoją sypialnię. Niestety, tak duży metraż może przerazić nie jedną osobę – w końcu nie wiadomo, co tutaj umieścić, aby w jak najefektywniejszy sposób wypełnić całe pomieszczenie. Najlepszą opcją będzie tutaj podział na trzy strefy użytkowe, z czego każda z nich ma inne przeznaczenie. A czym się one wyróżniają oraz na czym polega ich urządzanie?

Strefa do nauki lub pracy

Czasem w domu nie ma miejsca na biuro, ale na szczęście mamy do dyspozycji dużą sypialnię! Jedną jej część możemy przeznaczyć na miejsce do pracy lub nauki – w zależności od tego, na jakim etapie życia jesteśmy. Warto jednak zaznaczyć, że obie te sfery są ze sobą połączone i wymagają bardzo podobnych elementów. Zatem, z czego składa się strefa do nauki lub pracy? Za główne elementy uznaje się szerokie biurko, ergonomiczny fotel oraz regał na dokumentu. Wedle własnego uznania możemy tutaj umieścić drukarkę czy inne urządzenia, które będą nam potrzebne. Ciekawym pomysłem jest oddzielenie tej strefy, np. parawanem lub ścianką w celu zachowania równowagi we wnętrzu.

Strefa relaksu

Strefa ta ma służyć wyciszeniu się po długim i ciężkim dniu. To właśnie w niej możemy spędzać czas w ciągu dnia w sypialni, zrelaksować się lub po prostu realizować swoje hobby. Najlepiej, aby składała się ze stolika oraz wygodnego fotela z kocem. Jednak równie dobrze możemy tutaj zainwestować w regał na książki, sztalugę czy duży stół, na którym będziemy realizować swoje pasje – w końcu relaks może mieć wiele odsłon! Zastanówmy się zatem, jak chcemy wykorzystać do miejsce od samorozwoju oraz odpoczynku, a następnie odpowiednio je zaplanujmy!

Strefa wypoczynkowa

Najważniejsza, a zarazem najmniejsza strefa. Obejmuje ona obszar łóżka oraz okolicy. Tutaj w zupełności wystarczą nam dwie szafki nocne – po jednej po każdej stronie. W ten sposób mamy miejsce, aby odłożyć telefon, chusteczki czy inne rzeczy, których nie potrzebujemy przed snem, a nie chce nam się wstawać z łóżka, aby gdzieś indziej je odłożyć. Dobrą inwestycją będzie także miły w dotyku dywan, na którym rano i wieczorem będziemy kłaść bose stopy. Jest on o tyle ważny, iż blokuje chłód podłogi, a tym samym gwarantuje nam duży komfort tuż przed snem. W samym centrum jest łóżko. Powinno być ono na tyle szerokie, aby zagwarantować nam odpowiednio dużo miejsca. Single mogą spać zarówno na łóżko 90×200 cm, jak i 180×200 cm, a kwestia ta zależy od tego, jak dużo miejsca chcemy mieć. Natomiast dla par zaleca się łóżka większe niż 120×200 cm. A z czego powinno składać się komfortowe łóżko? Oto pięć najważniejszych elementów!

Po pierwsze – materac

Podstawowym elementem każdego łóżka jest wysokiej jakości materac. Szczególnie zaleca się modele od Hilding Anders dostępne na https://hilding.pl/, gdyż odznaczają się one dużą różnorodnością. Dzięki temu każdy z nas jest w stanie znaleźć model idealnie dopasowany do osobistych potrzeb i preferencji. Jest to niezwykle ważne, gdyż tylko w ten sposób podłoże do spania jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Co więcej, w ten sposób może zagwarantować nam zdrowy sen w komfortowych warunkach!

Po drugie – poduszka

Poduszka do spania to niezwykle ważny element wyposażenia łóżka, gdyż podobnie jak materac, odpowiada za prawidłowe wsparcie ciała. Jednak jej funkcja ogranicza się od górnych partii ciała, do których zalicza się głowa, barki oraz kręgosłup w odcinku szyjnym. Wysokiej jakości modele dostępne m.in. w sklepie internetowym Senna Materace różnią się między sobą rodzajem wypełnienia. Znajdziemy tutaj puch i/lub pierze (poduszki naturalne), granulat silikonowy lub poliestrowy (poduszki syntetyczne), a nawet piankę (poduszka piankowa). Uwzględnijmy to zatem przy wyborze idealnej dla siebie poduszki.

Po trzecie – kołdra

Dobra kołdra to podstawa każdego łóżka – w końcu to właśnie ona odpowiada za prawidłowy komfort termiczny! Dzięki temu nie musimy martwić się o to, że latem będzie nam za gorąco, a zimą za zimno. Wystarczy pamiętać tylko o właściwym dopasowaniu gramatury i rodzaju wypełnienia do aktualnej pory roku. Oprócz tego kołdra jest w stanie zapewnić nam przyjemne wrażenie otulenia, dzięki któremu każdy z nas zasypia z delikatnym uśmiechem na ustach.

Po czwarte – stelaż

Niewidoczny na pierwszy rzut oka, a tak bardzo ważny element wyposażenia każdego łóżka. Stelaż, bo o nim tu mowa, to konstrukcja wykonana z drewnianych listewek, która odpowiada za właściwe podparcie materaca, a tym samym zapewnienie zdrowego oraz bezpiecznego snu. Przekłada się to na zwiększenie komfortu wypoczynku, a także wydłużeniu żywotności materaca z uwagi na poprawę wentylacji wypełnienia.

Po piąte – ochraniacz na materac

Obecnie dużo się mówi o ochraniaczu na materac. Jest to rodzaj cienkiej osłonki, którą zakłada się bezpośrednio na podłoże do spania, czyli pod prześcieradłem. Jednak, po co w niego inwestować? Jak się okazuje, gwarantuje on dłuższą żywotność materaca, gdyż zapobiega zawilgoceniu np. na skutek rozlania napoju w łóżku. Oprócz tego odpowiada on za chorobę przez zabrudzeniem lub zanieczyszczeniem, tym samym podnosząc higienę wypoczynku.

Czarująca sypialnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Jeśli dysponujemy wnętrzem o dużym metrażu, to świetnym pomysłem będzie podzielenie go na trzy strefy. Pamiętajmy jednak, że pomieszczenie to ma gwarantować nam przede wszystkim komfortowy wypoczynek, zatem w pierwszej kolejności zadbajmy o wygodne łóżko i odpowiednio dopasowane do niego elementy wyposażenia!