Zaznacz stronę

Każdy produkt ulega kiedyś zużyciu. Nie inaczej jest w przypadku materacy do snu. Posiadają one swoją żywotność, a po kilku latach użytkowania mogą tracić sprężystość i elastyczność, które odpowiadają za komfort naszego wypoczynku. Wówczas podłoże nie spełnia już prawidłowo swojej funkcji i w tym momencie mogą pojawiać się pytania odnośnie tego, co należy zrobić ze starym materacem. W tym artykule poznasz kilka opcji, które mogą być ekologiczne, ekonomiczne i praktyczne.

Oddaj materac do recyklingu

Już na etapie poszukiwania nowego materaca do snu, warto zastanowić się, co zrobić ze swoim poprzednim materacem. Istnieje możliwość zapytania salonu, w którym zamierzamy zakupić nowy produkt, czy nie przyjmuje on zużytych materacy na recykling. Wiele sklepów materacowych oferuje usługę odbioru starego produktu, dzięki czemu szybko pozbywamy się kłopotu. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, warto rozważyć samodzielne oddanie materaca na recykling. Modele SleepMed opierają się na materiałach, takich jak pianka czy sprężyny, które ponownie można wykorzystać. Jest to również ekologiczne podejście, które minimalizuje zanieczyszczenie środowiska związane z np. paleniem odpadów. Stary materac warto oddać w zaufane ręce, lecz wcześniej zapoznając się z lokalnymi przepisami i punktami zbiórki, które specjalizują się w recyklingu.

Oddaj na zbiórkę odpadów wielogabarytowych

Gminy czy administratorzy spółdzielni co jakiś czas organizują zbiórkę odpadów wielkogabarytowych, na którą jak najbardziej możemy oddać swój stary materac. Tego typu akcje odbywają się średnio raz lub dwa razy w miesiącu, a informacje o terminach wywozu odpadów powinny być umieszczone na tablicach ogłoszeniowych czy w internecie. Coraz częściej przy osiedlowych śmietniskach pojawia się także specjalnie wydzielone miejsce na składowanie gabarytów. Warto jednak upewnić się co do ekologicznych działań danej firmy zarządzającej odpadami. Może niestety okazać się, że spółdzielnia czy gmina wcale nie podejmują inicjatyw mających na celu ochronę środowiska, a nasz zużyty materac wyląduje razem z innymi odpadami na prostym wysypisku śmieci.

Oddaj na zbiórkę dla potrzebujących

Jeżeli nasz stary materac nie posiada wyraźnych odkształceń, nie jest zabrudzony, a jego jedynym „mankamentem” jest wiek, warto zastanowić się nad oddaniem go na zbiórkę dla potrzebujących. Fakt, że materac nie służy nam już tak, jak dotychczas, nie oznacza, że całkowicie nie nadaje się do użytku. Dokonamy dobrego uczynku, jeśli zamiast wyrzucać materac do śmietnika, oddamy go na cele charytatywne. Wiele miejsc, takich jak schroniska dla bezdomnych czy zwierząt, potrzebuje nawet używane produkty, w szczególności gdy nadchodzą zimowe miesiące. Organizacje charytatywne bardzo często organizują zbiórki środków pierwszej pomocy i innych przedmiotów, które mogą zapewnić komfort termiczny w chłodne dni. Jeśli nasz materac nie jest w najgorszym stanie, z pewnością jeszcze komuś posłuży. Materac o większym zużyciu może trafić do schroniska dla zwierząt, gdzie posłuży za wygodne posłanie dla jakiegoś psiaka.

Daj drugie życie swojemu materacowi

Nikt nie powiedział, że starego materaca należy się od razu pozbywać. Z drugiej strony nie jest zalecane, aby trzymać go zawiniętego w szafie, piwnicy czy na strychu. Warto zrobić z niego pożytek i dać mu drugie życie, dzięki czemu odnajdzie swoje inne zastosowanie. To propozycja dla osób kreatywnych, które lubią inicjatywy typu DIY. Wypełnienie materaca i zastosowane w nim materiały można wykorzystać na wiele różnych sposobów, nie zaśmiecając przy tym środowiska. Przykładowo z materaca jesteśmy w stanie stworzyć nowe, wygodne siedziska na krzesła ogrodowe. Piankowe wypełnienie wystarczy obszyć kolorowym materiałem i gotowe! Innym pomysłem jest wykorzystanie materaca jako maty do zabawy dla dzieci. Jeśli poniesie nas wyobraźnia, również możemy obszyć materiał dodatkową tkaniną, aby stworzyć wygodną przestrzeń dla dziecięcych rozrywek. Za pomocą starego materaca stworzymy także posłanie dla swojego pupila lub ocieplimy jego budę. Tak naprawdę rozwiązań jest tutaj mnóstwo, a ogranicza nas jedynie własna kreatywność. Wystarczy odrobina pomysłowości i zestaw do szycia, aby nadać swojemu materacowi drugie życie.

Na szczęście produkty SleepMed cechują się wieloletnią żywotnością, a to oznacza, że są odporne na zużycie i odkształcenia. Stanowią inwestycję, która zwraca się nam w zdrowym wypoczynku i dobrym samopoczuciu. Opierają się na zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, które łatwo nie ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Tego przykładem jest m.in. model SleepMed Premium posiadający piankowe wypełnienie. Wykorzystana w nim pianka termoelastyczna zawsze wraca do swojego pierwotnego kształtu, nawet w przypadku użytkownika o dużej masie ciała. To czyni produkty SleepMed wieloletnim rozwiązaniem, a my nie jesteśmy zmuszeni do szybkiej wymiany swojego podłoża do wypoczynku.

Czego nie robić ze starym materacem?

Są też takie działania, których pod żadnym pozorem nie powinniśmy podejmować w celu pozbycia się starego materaca. Przede wszystkim zabronione jest wyrzucanie materaca na nielegalne wysypiska śmieci, do lasu czy pozostawienie go na zboczu drogi. Niestety ludziom nie brakuje wyobraźni odnośnie tego, w jaki sposób pozbyć się niewygodnych śmieci. Tego typu metody są nie tylko nielegalne, ale także krzywdzące i bardzo szkodliwe dla środowiska. Starego materaca nie powinniśmy wyrzucać byle gdzie – warto dokładnie zastanowić się, w jakie miejsce warto go oddać, a być może otrzyma on drugie życie. Cele charytatywne czy organizacje wykorzystujące wtórnie materiały będą doskonałym rozwiązaniem dla naszego zużytego podłoża do snu. Jeśli mamy również czas i chęci, możemy samodzielnie wykorzystać materac i stworzyć z niego nowe przedmioty codziennego użytku.

Pozbycie się starego materaca SleepMed nie musi być trudnym zadaniem. Istnieje wiele sposobów na jego ekologiczne i praktyczne zagospodarowanie. Recykling, oddanie do schroniska, przeróbki DIY czy odpowiednia utylizacja to tylko niektóre z opcji. Wybierając jedną z nich, możemy przyczynić się do ochrony środowiska i pomóc innym, jednocześnie dbając o porządek w naszym domu.

ostrzeżenie wyrób medyczny

Materace SleepMed Premium są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.