Zaznacz stronę

Wśród różnorodnych modeli materacy coraz większą popularnością cieszą się modele hybrydowe. Wielu z nas jednak mylnie uważa, że są niczym innym jak klasycznymi modelami sprężynowymi. Okazuje się, iż między tymi produktami występuje wiele różnic i nie należy ich nazw stosować zamiennie. Choć obydwa rodzaje materacy opierają się na wykorzystaniu w swoim wypełnieniu sprężyn, to modele hybrydowe mogą mieć znacznie więcej do zaoferowania dla zdrowego snu. Oto główne różnice między materacami hybrydowymi a sprężynowymi.

Konstrukcja tradycyjnych materacy sprężynowych

Tradycyjne materace sprężynowe to rozwiązanie, które nadal wykorzystuje się w wielu domach. Ich konstrukcja bazuje na systemie połączonych ze sobą sprężyn metalowych. Każda sprężyna w kształcie klepsydry jest spojona z sąsiadującymi w taki sposób, że cały system tworzy jednolitą powierzchnię. W modelach sprężynowych tak zaprojektowany wkład często stanowi najobszerniejszą część konstrukcji. Rzadko stosuje się tutaj dodatkowe warstwy, oczywiście oprócz filcu, którego zadaniem jest zabezpieczenie rdzenia sprężynowego przed uszkodzeniami i zwiększenie komfortu użytkowania materaca. Ostatnim elementem konstrukcji jest zazwyczaj pokrowiec czy niezdejmowalna powłoka, która może mieć dodatkowe wypełnienie dla zwiększenia miękkości podłoża. Na tym etapie kończy się budowa klasycznych materacy sprężynowych, zwanych też bonellowymi. Oznacza to, że za wsparcie ciała i komfort użytkownika w czasie snu odpowiada w głównej mierze wkład sprężynowy, który w porównaniu do współczesnych rozwiązań okazuje się być słabym rozwiązaniem dla wygody i zdrowia wypoczynku.

Konstrukcja modeli hybrydowych

Konstrukcja modeli hybrydowych jest zdecydowanie bardziej innowacyjna niż w przypadku tradycyjnych materacy sprężynowych. W szczególności jeśli mówimy o produktach SleepMed, nie sposób zaprzeczyć, że ich budowa posiada więcej korzyści dla zdrowego snu. Warto po pierwsze wiedzieć, iż materace hybrydowe to połączenie zalet tradycyjnych sprężyn z nowoczesnymi materiałami, takimi jak pianki termoelastyczne czy lateks. Ich konstrukcja nie opiera się więc jedynie na wkładzie sprężynowym – wykorzystywane są również dodatkowe warstwy znacznie podnoszące poziom komfortu użytkowania. Każda z nich pełni określoną funkcję, abyśmy mogli cieszyć się zdrowym wypoczynkiem. Oprócz tego warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od klasycznych modeli sprężynowych, hybrydowe bazują na sprężynach kieszeniowych. Każda sprężyna jest umieszczona w oddzielnej kieszeni materiałowej, co pozwala na lepsze zabezpieczenie konstrukcji i niezależną pracę sprężyny. Podczas gdy w modelach klasycznych system sprężynowy pracuje jako całość, w tym przypadku sprężyny reagują indywidualnie na wywoływany nacisk, a tym samym lepiej dopasowują się do ciała użytkownika. Dodatkowym atutem są warstwy pianki termoelastycznej czy wysokoelastycznej umiejscowione w górnej części konstrukcji materaca tak jak w przypadku modeli hybrydowych SleepMed. Całość zwieńcza pokrowiec, który doskonale zabezpiecza główny materac przed odkształceniami i zanieczyszczeniem.

Oferowane podparcie ciała

Zadaniem sprężyn, zarówno w materacach klasycznych, jak i hybrydowych, jak podtrzymanie sylwetki użytkownika i zapobieganie zapadaniu się materaca pod wpływem nacisku ciała. Trudno jednak zaprzeczyć, że w kwestii odpowiedniego podparcia korzystniejszym wyborem są modele hybrydowe. W tradycyjnych materacach niestety nie otrzymujemy optymalnego wsparcia dla poszczególnych części ciała, gdyż wkład sprężynowy pracuje jako całość. Jeśli napieramy konkretną siłą na konkretny punkt podłoża, nacisk ten będzie odczuwalny w pozostałych miejscach na powierzchni wypoczynkowej. Inne rozwiązanie proponują więc materace hybrydowe, które lepiej dopasowują się do potrzeb ciała i jego anatomicznej budowy. Co więcej, sprężyny kieszeniowe nie wywołują nadmiernego nacisku na sylwetkę, co często zdarza się w przypadku modeli bonellowych. Dużą rolę odgrywają także dodatkowe warstwy pianki, które współpracują z wkładem sprężynowym, zapewniając jeszcze bardziej satysfakcjonujący komfort. Z drugiej strony tłumią nacisk sprężyn, aby użytkownik mógł odczuwać optymalne wsparcie oraz wygodę zgodną z jego oczekiwaniami.

Trwałość materacy hybrydowych

To, co odróżnia materace hybrydowe od tradycyjnych modeli sprężynowych, to również ich trwałość. Dzięki bardziej innowacyjnej i lepiej przemyślanej konstrukcji cały materac zyskuje na wytrzymałości, co czyni go doskonałym wyborem na wiele lat nieustannego użytkowania. Przede wszystkim wkład sprężynowy i pojedyncze sprężyny są w tym przypadku lepiej zabezpieczone i istnieje mniejsze ryzyko ich nieodpowiedniego wygięcia czy innego rodzaju uszkodzenia. Główną zasługę przypisuje się tutaj zastosowanym kieszeniom – każda z osobna stanowi ochronną warstwę dla sprężyn, co sprawia, że cały materac zyskuje na wytrzymałości. Warstwy pianek termoelastycznych wzmacniają z kolei strukturę podłoża, redukując jego zużycie. W efekcie materace hybrydowe SleepMed mogą przetrwać wiele lat, zachowując swoje doskonałe właściwości. W tej kwestii zdecydowanie przeważają nad tradycyjnymi modelami sprężynowymi, których użytkowanie po pewnym czasie wiąże się z głośną pracą sprężyn.

Zdolność do samodzielnej wentylacji

Materace bonellowe posiadają otwartą konstrukcję, która pozwala na swobodną wentylację wypełnienia. Dzięki temu pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę snu i zapobiegają gromadzeniu się wilgoci. Ponownie jednak nie są w stanie równać się z modelami hybrydowymi SleepMed, które wykorzystują dodatkowe technologie w celu poprawy przewiewności wkładu. Jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań jest technologia Airforce, która polega na nacinaniu pianki w tzw. kratkę wentylacyjną. Tworzy ona kanały wentylacyjne umożliwiające maksymalny obieg powietrza wewnątrz materaca. Świetnym tego przykładem jest chociażby model SleepMed Hybrid Supreme. Cechuje się on zdolnością do samodzielnej wentylacji, która przekłada się na zwiększoną higienę środowiska snu. Niestety tradycyjne modele nie są w stanie zapewnić tak czystych warunków wypoczynku jak produkty SleepMed.

Istnieje wiele różnic między klasycznymi materacami sprężynowi a modelami hybrydowymi. Okazuje się nawet, że te drugie zapewniają więcej korzyści dla naszego komfortu i zdrowia snu. Połączenie nowoczesnych materiałów ze sprężynami kieszeniowymi gwarantuje pełne wsparcie sylwetki w czasie wypoczynku i wytrzymałość produktu. To rozwiązanie, które znacznie przeważa nad tradycyjnym wkładem sprężynowym.

ostrzeżenie wyrób medyczny

Materace SleepMed Hybrid Supreme są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.