Zaznacz stronę

Zarówno dorośli, jak i dzieci wymagają odpowiedniego podłoża do snu, które będzie stanowić wsparcie dla zdrowia i prawidłowego rozwoju organizmu. Rodzice mogą mieć jednak wątpliwości co do wyboru konkretnego materaca, a w szczególności jego twardości. Z jednej strony często słyszymy, że materac powinien być twardy i stabilny, aby właściwie wspierał ciało maluszka. Zaś z drugiej strony zadajemy sobie pytanie, czy na twardym podłożu dziecko będzie odczuwać komfort i cieszyć się spokojnym snem. W tym artykule przyjrzymy się temu, jaką twardość materaca SleepMed wybrać dla dziecka, aby zapewnić mu maksymalną wygodę oraz optymalne wsparcie.

Wpływ twardości materaca na zdrowie dziecka

Twardość to tak naprawdę kluczowy czynnik odpowiadający za zdrowy rozwój dziecka i jego głęboki wypoczynek. Zbyt miękki materac może powodować niewłaściwe ułożenie kręgosłupa, co prowadzi do wad postawy i bólu pleców w przyszłości. Z kolei zbyt twarde podłoże do snu może wywierać nadmierny nacisk na ciało, powodując dyskomfort i zakłócając ciągły wypoczynek. Naszym zadaniem jest znalezienie takiego produktu, który zapewni optymalną twardość powierzchni przekładającą się na zachowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa, umożliwiając jednocześnie osiągnięcie zadowalającego komfortu wypoczynku. Powinniśmy również słuchać potrzeb dziecka i zwracać uwagę na jego reakcję związaną z zakupem nowego materaca. Koniec końców to ono będzie z niego korzystać, a dobre samopoczucie naszej pociechy jest tutaj najważniejsze. Odpowiednio dobrany materac SleepMed wspiera zdrowy rozwój fizyczny dziecka, poprawia jakość jego snu i przyczynia się do lepszego nastroju na co dzień.

Czy najlepszy materac dla dziecka to model twardy?

Czy najlepszy materac dla dziecka to materac twardy? Często możemy spotkać się z takim stwierdzeniem, ale czy jest ono słuszne? Odpowiedź na to pytanie nie jest niestety jednoznaczna. Niektórzy uważają, że waga dziecka, zwłaszcza niemowlęcia, jest na tyle mała, że ciało nie wywiera dużego nacisku na podłoże, a tym samym jego warstwy i stopień twardości nie mają tutaj najmniejszego znaczenia. Jednak bardzo istotne jest to, aby materac nie był ani zbyt miękki, aby zbyt twardy, a dostosowany do faktycznych potrzeb naszej pociechy. Twarde podłoże może wywoływać nadmierny nacisk na sylwetkę dziecka, powodując nie tylko dyskomfort, ale także prowadząc do niewłaściwych zmian w rozwijającym się organizmie. Oprócz tego materac powinien umożliwiać dziecku swobodne obracanie się i wykonywanie ruchów. Ważne jest to, aby ulegał delikatnemu wgłębieniu pod główką i pupą dziecka, nie pozwalając przy tym na zapadanie się w podłoże całego ciała. Takie rozwiązanie jest najbezpieczniejsze i najbardziej zdrowe dla organizmu młodego człowieka. Okazuje się więc, że modele twarde niekoniecznie sprawdzą się w przypadku sypialni dziecięcych. Choć zapewniają świetną stabilizację ciała, nie jest to do końca zdrowe podejście dla rozwijającej się sylwetki dziecka.

Twardość materaca uzależniona od wieku i potrzeb dziecka

Nie powinien być to zaskakujący fakt, że tak jak w przypadku dorosłych, tak u dzieci twardość materaca jest uwarunkowana ich indywidualnymi potrzebami. Oznacza to przede wszystkim, iż odpowiednie podłoże do snu uwzględnia wiek dziecka i jego etap rozwoju. Niemowlęta i małe dzieci do 3 lat potrzebują materaca o średniej twardości, który zapewnia optymalne wsparcie dla ich delikatnego kręgosłupa i umożliwia naturalne ułożenie ciała. Powinien być to produkt gwarantujący dostosowanie do indywidualnych kształtów sylwetki. Nie może on wywoływać nadmiernego nacisku, który mógłby powodować dyskomfort oraz w niewłaściwy sposób wpływać na rozwój ciała maluszka. Dzieci w wieku przedszkolnym od 3 do 6 lat również powinny korzystać z materaca o średniej twardości, np. H2. Jednak w przypadku dzieci, które szybciej rosną i są wyższe od swoich rówieśników, można rozważyć nieco twardszy model. W tym okresie nasze pociechy są bardzo aktywne, a ich ciało potrzebuje odpowiedniego wsparcia podczas snu, które przełoży się na dobre samopoczucie na co dzień. Starsze dzieci i nastolatki od 7 roku życia mogą preferować materac o większej twardości, ale nadal stanowiące kompromis między wygodą a stabilizacją sylwetki. W tym wieku kręgosłup jest już bardziej rozwinięty, a ciało potrzebuje solidnego wsparcia, aby utrzymać prawidłową postawę i zapobiegać ewentualnym dolegliwościom bólowym.

Jakie produkty SleepMed są dedykowane dzieciom?

W ofercie SleepMed znajdziemy wiele modeli materacy, które będą idealnym rozwiązaniem dla większości dzieci w różnym wieku. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki regulacji twardości tych produktów. Okazuje się, że wystarczy zakupić jeden materac, który posłuży dziecku przez kolejne lata, obracając go na drugą stronę lub zmieniając układ warstw w jego wypełnieniu w celu zmiany stopnia twardości powierzchni wypoczynkowej. Warto rozważyć nabycie modelu SleepMed Comfort, który poza regulacją twardości może pochwalić się zastosowaniem stref komfortu. Są to specjalnie wydzielone strefy charakteryzujące się innym stopniem twardości dla wsparcia poszczególnych części ciała. W efekcie cała sylwetka dziecka zostaje prawidłowo podparta, co minimalizuje ryzyko dolegliwości bólowych. Dużą rolę odgrywa tutaj także pianka termoelastyczna Visco, która doskonale dopasowuje się do anatomicznej budowy ciała. Pod wpływem ciepła użytkownika ulega uplastycznieniu i wypełnia puste przestrzenie między podłożem a krzywizną kręgosłupa i pozostałymi obszarami ciała. W ten sposób dziecko otrzymuje satysfakcjonujące wsparcie oraz doświadcza błogiego komfortu. Dobrym wyborem będzie również model SleepMed Hybrid Supreme. Jest to materac dostępny w rozmiarach idealnych dla łóżek pojedynczych i do mniejszych sypialni dziecięcych. Cechuje się świetną elastycznością punktową, która podobnie jak właściwości pianki Visco, przekłada się na dostateczne wsparcie całego ciała. Zastosowane a materacu sprężyny dostosowują się do sylwetki i wagi użytkownika, nie wywołując nadmiernego ucisku. To w pełni bezpieczny produkt dla dzieci w każdym wieku. Jeżeli występuje konieczność zmiany twardości powierzchni wypoczynkowej, wystarczy poeksperymentować z układem warstw w wypełnieniu materaca. Dodatkowo można nabyć matę kokosową, której umieszczenie na samej górze budowy materaca znacznie zwiększa jego twardość.

Materace dziecięce muszą cechować się optymalną twardością, aby zapewnić prawidłowy rozwój organizmu. Okazuje się więc, że powszechnie uznawane twarde materace nie są najlepszym wyborem w trosce o zdrowie dzieci. Jako rodzice powinniśmy dopilnować tego, aby podłoże do snu zapewniało kompromis między wsparciem a komfortem. Średnio-twarde materace SleepMed będą tutaj idealnym rozwiązaniem dla regenerującego wypoczynku dzieci.

ostrzeżenie wyrób medyczny

Materace SleepMed Comfort, Hybrid Supreme są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.